Kaip išsirinkti virbalus?

Tikrai ne paslaptis, kad mėgstančioms megzti siūlų niekada nebūna per daug. Bet yra dar vienas dalykas, be kurio mezgimas vargiai įsivaizuojamas – tai virbalai. O čia panašiai kaip ir su siūlais – nuo įvairovės gali galva susisukt. Taigi kaip išsirinkti tokius, su kuriais bus malonu ir patogu megzti?

Vieni renkasi pagal tipą (su valu, tiesūs, skirti kojinėms ir pan.), kiti – pagal tai, iš ko virbalai pagaminti (bambukas, medis, metalas, plastikas, anglies pluoštas…). Aš pati beveik viską mezgu virbalais su valu (išskyrus kojines, bet ir jas galima), tad telieka išsirinkti, iš kokios medžiagos pagamintais virbalais noriu megzti. Visgi, ne visi yra tokie prisiekę valų mylėtojai, tad pradėkime rinktis nuo virbalų tipo.

Tiesūs ilgi virbalai

tiesus

Tai virbalų pasaulio klasika. Aš pati išmokau megzti būtent tokiais – ilgais, tiesiais virbalais, kurių vienas galas – nusmailintas, o kitame – bumbuliukas ar kitokios formos antgalis, kad mezginys nenuslystų (pamenu, kaip močiutė maudavo trintuko gabaliuką, kai gamykliniai antgaliai nukrisdavo ir pasimesdavo).

Šie virbalai naudojami plokščiajam mezgimui ir yra patogiausi nedidelės apimties darbams. Vienas pagrindinių šių virbalų trūkumų yra tas, kad mezgant didelius darbus yra labai varginamos rankos – mezginys susistumia viename virbalo gale ir nusveria jį žemyn, ko pasekoje darosi sunku valdyti patį virbalą, paskausta tiek riešas, tiek plaštaka (beveik imu suprasti, kodėl egzistuoja angliškas mezgimos būdas…). Aš dabar nuoširdžiai nesugalvoju (o ir interneto platybės nieko protingo nesiūlo) jokio rimto šių virbalų privalumo lyginant su kitais (apvaliai su jais nepamegsi, o plokščiajam mezgimui puikiai tinka ir virbalai su valu, tai kam apsikraut tom „špagom“…?). Na nebent tai, kad su jais patogiau (???) mokytis megzti pradedantiesiems ir vaikams.

Tiesūs virbalai su antgaliu parduodami poromis, būna įvairaus ilgio (25-40 cm) ir turi platų dydžių pasirinkimą (2-35 mm, ar dar storesni…).

Virbalai kojinėms (be antgalių)

dpn

Tai trumpi virbalai be antgalių, kurių abu galiukai yra nusmailinti. Šie virbalai paprastai naudojami mezgant kojines, pirštines, riešines, vaikiškas kepures, rankoves ar kitus nedidelės apimties apvalius mezginius. Vienas pagrindinių privalumų, mano galva, yra tai, kad šiais virbalais ypač patogu megzti labai mažos apimties darbus: vaikiškas kojinytes, pirštuotas pirštines, žaisliukus, užbaiginėti kepurės viršunę, kuomet lieka labai mažai akių. Be to, man asmeniškai jie labai patogūs, kai reikia primegzti siaurą skaros kraštą, trumpas riešines su karoliukais ar nunarplioti kokią kitą nedidelę detalę plokščiuoju mezgimu (taip, galėčiau naudot ir tiesius ilgus virbalus, bet kad vos kelias poras teturiu, o ir kam „irkluot“, kai galima kompaktiškai apsisukt). Trūkumai? Bent jau maniškiai yra labai linkę vis pamest kokį komandos narį. Laimė vėliau atsiranda, bet tik ne tada, kai labiausiai reikia. Na ir megztinio su tokiais jau nenusimegzi (gal nebent kokį vaikišką). Nors, seniau kuomet apie virbalus su valu kalba dar nėjo, šiltus raštuotus megztinius be siūlių būtent ir megzdavo tokiais virbalais be antgalių, tik gerokai ilgesniais!

Virbalai kojinėms parduodami rinkiniais po 5 (kai kurie gamintojai turi ir komplektų su 1 „atsarginiu“ virbalu). Mezgant (priklausomai nuo mezgino apimties, ar rašto niuansų) galima naudoti ir visus 5 virbalu, arba tik 4, o gali prisireikt ir 6, ar… Dydžiai varijuoja nuo 0.70 mm „adatėlių“ iki 25 mm rubuiliukų.

Virbalai su valu

cable

Tai – mano asmeniniai favoritai, nes yra super universalūs! Jie gali būti naudojami tiek apvaliajam, tiek plokščiajam mezgimui, tiek didelės, tik labai mažos  apimties darbus. Pagrindiniai privalumai? Jau minėtas universalumas. Be to labai patogu yra tai, kad priklausomai nuo mezginio dydžio galima rinktis skirtingio ilgio valą, kad būtų patogiau. Mezgant apvaliai patogiausia, kai virbalų su valu ilgis yra mažesnis nei mezginio apimtis. Dar labai svarbu ir tai, kad mezgant tokiais virbalais mezginio svoris pasiskirsto ant valo ir patogiai ilsisi ant kelių, todėl nevarginamos rankos, riešai. Dar vienas (gal ne visada būtinas, bet malonus) pliusas – pasirinkus pakankamo ilgio valą galima „išskleisti“ mezginį ir pasižiūrėt, kaip jis atrodo (apžiūrinėjant galima ir kokią įsivėlusią klaidą laiku pastebėt). Ir vos nepamiršau – mezgant apvaliai su valu yra labai patogu matuotis! Su šių virbalų trūkumais situacija panaši, kaip su tiesių virbalų privalumais – nesugalvoju 😀 Jeigu virbalai nekokybiški, mezginys gali kliūti ties virbalo ir valo sujungimo vieta, valas gali raitytis.

Virbalai su valu būna fiksuoti (tam tikro ilgio valas gamykliškai sujungtas su tam tikro storio antgaliais) arba prisukami (skirtingo storio virbalų antgalius galima prisukti ant pasirinkto ilgio valo). Valo ilgis varijuoja nuo 20 cm iki 150 cm, o antgalių storis nuo 0.70 mm iki 35 mm ar daugiau.

Prailginti virbalai

prailginti

Tai toks tiesių virbalų ir virbalų su valu hibridas. Tiems, kas mėgsta tiesius virbalus ir nenori naudoti virbalų su valu plokščiajam mezgimui, prailginti virbalai gali būti puikus pasirinkimas norint išvengti rankų apkrovimo ir nuovargio.
Kitas kriterijus, pagal kurį galima rinktis virbalus yra medžiaga, iš kurios jie pagaminti, tad daug negaišuojam ir važiuojam!

Mediniai virbalai 

mediniai

Mediniai virbalai yra gaminami iš kietmedžio (raudonmedžio, beržo, juodmedžio, riešuto, vyšnios…), tam kad būtų patvarūs ir ilgiau tarnautų, t.y. megztų. Jie yra lengvi, tvirti, tačiau „minkšti“ ir „šilti“ prilietus. Ši savybė labai vertinama tų, kuriuos kamuoja įvairūs riešo skausmai. Paprastai virbalų gamintojai (mezgėjai ir mezgėjos taip pat) būtent medinius virbalus rekomenduoja kenčiantiems nuo artrito ar riešo kanalo sindromo. Medinių virbalų paviršius būna glotnus, tačiau ne toks slidus kaip metalinių, todėl mezginio akys šiek tiek lėčiau slysta virbalo paviršiumi ir ne taip uoliai taikosi nuo jo apskritai pabėgti. Vienus ši savybė erzina (ypač mezgančius „kietai“), nes mezginys lėčiau ir sunkiau slįsta virbalu, lėtėja mezgimo tempas, kitiems (tarp jų ir aš) – priešingai, sutaupo daug nervų, nes nereikia „dabot“, kad akys nenučiuožtų, ypač mezgant iš slidžių siūlų!

Bambukiniai virbalai

bambukiniai

Bambukiniai virbalai savo savybėmis yra labai panašūs  į medinius virbalus, tik paprastai būna šiek tiek pigesni. Kiek teko megzti, man asmeniškai atrodo, kad gal jie ir šiek tiek slidesni už medinius. Tiesa, tiek vienų tiek kitų virbalų galiukai būna pakankamai nusmailinti, kad būtų patogu užkabinti akį, bet ne tiek, kad pirštas taptų panašus į rėtį…

Tiek mediniai, tiek bambukiniai virbalai lūžta lengviau už savo metalinius kolegas ( pastarieji labiau mėgsta lankstytis…), juos reikia saugoti (ypač nuo mažamečių mezgėjukų – sakau iš patirties!), kad neapsibraižytų ar nebūtų pažeisti galiukai, nes tuomet virbalas ima kabinti siūlą ir visas mezgimo malonumas išgaruoja kaip dumas…

Metaliniai virbalai

metaliniai

Metaliniai virbalai paprastai gaminami iš aliuminio, nikelio (gali būti dengti nikeliu), nerudijančio plieno ar žalvario. Nuo metalo rūšies, aišku, priklauso ir kaina, bet iš principo metaliniai virbalai yra tvirti, elastingi (jie nelūžta, o linksta, ypač plonesni) ir slidūs. Tai reiškia, kad mezginys labia lengvai slysta virbalu, taigi ir mezgimo tempas yra greitesnis. Jeigu mezgate labai laisvai, yra didelė tikimybė, kad pasirinkus metalinius virbalus daugiau laiko praleisite gaudydami čiuožinėjančis akis, nei besimėgaudami mezgimu, bet jei esate iš “kietamezgių rajono” tuomet veikiausiai metaliniai virbalai jums patiks labiau nei mediniai ar bambukiniai.

Plastikiniai virbalai

plastikiniai

Plastikiniai virbalai paprastai yra pigesni tiek už medinius/bambukinius, tiek už metalinius. Jau šimtas metų, kaip neteko tokių čiupinėt, todėl išsitriaukiau vienus iš senų laikų, kad prisiminčiau, kas ir kaip. Taigi, 8 mm virbalas yra be galo lengvas ( lengvesnis už 3.5 mm metalinį) ir, sakyčiau, labai patvarus, nes mažasis muškietininkas dažnai naudoja jį kaip špagą. Prilietus turi panašų “šiltumo” ir “minkštumo” jausmą, kaip mediniai/bambukiniai, bet šiek tiek ilgiau palaikius rankoje apėmė jausmas, kad delnai ima drėkti, o šito tai jau aš labai nemėgstu… Kitavetus, esu jais numezgus kelis storulius šalikus – berods viskas buvo gerai, bet tada dar buvau visai žalia ir neišlepus mezgėja 😀

Anglies pluošto virbalai

karbonas

Anglies pluošto virbalai yra technologinė naujovė virbalų pasaulyje, mano žiniomis tokius virbalus kol kas siūlo tik vienas gamintojas. Gamintojo deklaracijas nesunkiai rasite internete, o toliau rašau iš savo patirties. Jie turi metalinio virbalo tvirtumą bei patvarumą. Sakoma, kad jie nesulaužomi, bet mano mažasis “mitų griovėjas” sugebėjo įrodyt priešingai. Nors kiek teko netyčia prisėsti, tai vienintelis nukentėjas toje situacijoje buvau aš, nes nu galiukai tai aštrūs… Jausmas prilietūs panašus į medinių/bambukinių – minkštas ir šiltas. Paviršiaus slidumas, panašus į medinių ar bambukinių. Bet jei taip visiškai subjektyviai, tai man labiau mediniai… 🙂

 

Jau beveik ir baigėm, liko keli smulkūs niuansai, į kurios galima ir/ar reikia atkreipti dėmesį:

Virbalų galiukai

Turbūt pastebėjote, kad vienų virbalų galiukai būna gana buki, o kitų – nusmailinti taip, kad duria vien nuo pažiūrėjimo? Kokius rinktis priklauso nuo to, ką ketinate megzti ir iš kokių siūlų. Buki galiukai veikiausai bus patogesni mezgant iš storų, laisvai suvytų siūlų, paprastus raštus, kuriuose nereikia daryt piruetų tarp akių. Vidutinio smailumo galiukai leidžia lengviau laviruoti tarp rašto subtilybių, tiksliau užkabinamas siūlas, na o jei metėte sau iššūkį su sudėtingu kiauraraščiu – geriausias padėjėjas kovoje bus virbalai smailiais galiukais, nes tokiais yra lengviausia labai tiksliai užkabinti akį. Tiesa, kuo kiečiau mezgate, tuo smailesni turėtų būti virbalų galiukai, nes patikėkit, su bukais užkabint stipriai prie virbalo priveržtą akį yra misija beveik neįmanoma!

Virbalo dydis

Vienoj senoj mezgimo knygoj radau tokį patarimą, kaip išsirinkt tinkamus virbalus pagal siūlo storį: „Virbalo ir siūlo atitikimas geriausiai nustatomas į padarytą virbalu popieriuje skylę veriant mezgamą siūlą, kuris turi ankštai glaustis prie jos sienelių, bet popieriaus neplėšti“ („Didžioji mezgėja, 1994). Kiek yra tekę užmest akį į močiutės senovinių siūlų likučius, tai ten viskas daugiausia buvo ritėse, tad toks patarimas matyt turėjo prasmės. Juk nebuvo etiketės, ant kurios viskas parašyta. Bet grįžkime į šiuos laikus. Jeigu megzti dar tik mokotės – imkite tokio dydžio virbalus, kokius nurodo gamintojas ant etiketės, o laikui bėgant pajusite, ar reikia didesnių ar mežesnių. Bendra taisyklė tokia: kuo mažesni virbalai, tuo tankesnis ir standesnis mezginys, kuo virbalai didesni – tuo mezginys lasivesnis ir puresnis. O jei taip nutiko, kad siūlai be etiketės, tai matyt galima mėgint ir tuo senoviniu patarimu pasinaudot. Tik jei turite virbalų dydžio matuoklį – nereikia nieko badyt. Beje, šis įrankis taip pat labai praverčia, nes laikui bėgant ant virbalų užrašyti dydžiai nusitrina (nebent jie būna graviruoti, ar įspausti į antgalius) ir tai ko gero būna vienintelis būdas nustatyt, kokio dydžio virbalą laikote rankoje.

Valo ilgis

Mezgant apvaliai yra patogiausia, kai virbalų su valu ilgis yra mažesnis nei mezginio. Galima megzti ir su ilgesniais nei mezginys, tuomet naudojamas „stebuklingos kilpos“ metodas (angl. Magic loop). Perkant atkreipkite dėmesį, ar nurodytas valo ilgis, ar ilgis „nuo galiuko iki galiuko“! Taip pat labai svarbu atkreipti dėmesį į valo ir virbalo sujungimo vietą. Perbraukite pirštu nuo valo link virbalo – jeigu jaučiate nelygumus, atsikišimus, ar brėžimą – toks sujungimas kabins siūlą. Ši vieta turi būti labai tolygi, o bet koks jaučiamas paviršiaus nelygumas – švelnus.

Pabaigai

Ar pavyko išsirinkti? Jei taip – džiugu, o jei ne – nenusiminkite, vienintelis būdas išsiaiškinti, kas jums labiausiai tinka ir patinka yra išbandyti kuo daugiau skirtingų variantų (ir nebūtina visko susipirkt iš karto, juk galima pas pažįstamą mezgėją pasiskolinti pabandymui 😉 )
Laikui bėgant veikiausiai tapsite prisiekusia kurio nors gamintojo, medžiagos ar tipo gerbėja ir patikėkit, ginčytis su jumis bus sudėtinga 😀 O ir nereikia!

Smagių ir įkvepiančių mezginių!

Related post

12 Comments
 1. nojus 6 years ago
  Reply

  aciu man jus virbalai labai patiko gal dar kokiu komentaru galite ykelti

  • Ieva 6 years ago
   Reply

   Sveiki, labai džiugu 🙂 O kas būtent domintų? VAt žiūriu, kas strauipsnyje nepaminėta, tai kad virbalai kojinėms būna skirtingų ilgių – 15 cm ir 20 cm 🙂 Asmeniškai man labiau patinka trumpesnieji – tiesiog patogiau mezgti, jie mažiau kliuvinėja vienas už kito. Bet čia, aišku, priklauso ir nuo to, kokio dydžio mezginius tokiais virbalais megzame ir šiaip – kiekviena mezgėja turi savo mėgstamiausius/patogiausius 🙂 Aha ir dar – laikui bėgant pastebėjau, kad paprastai (bent man) prisireikia iš skirtingų mezdžiagų pagamintų virbalų, nes kai kurie tiesiog geriau “limpa” prie vienų ar kitų siūlų 🙂
   Tai štai dar keli komentarai, o jei kažkas konkrečiai dar domintų – brūkštelkite klausimą 🙂
   Ieva.

 2. Giedre 6 years ago
  Reply

  Labai aciu uz issamius visu virbalu aprasymus. Kaip tik renkuosi mezgimo siulus ir sugalvojau informacijos apie virbalus paieskoti. Dabar jau viskas aisku 🙂 Aciu!

  • Ieva 6 years ago
   Reply

   Super 🙂 Džiaugiuos, kad radot naudingos informacijos!

 3. Rasa 6 years ago
  Reply

  Sveiki. Nusipirkau virbalus su valu 80cm o akių skaičius 118. Ir man valas per ilgas kad galėčiau sujungti kaklui mezgini. Ką patartumet?

 4. Grite 6 years ago
  Reply

  Iki tobulumo dar labai toli. Totalus subjektyvus.

 5. Rūta 6 years ago
  Reply

  O ką pasakytumėt apie vadinamus cubikus?

  • Ieva 6 years ago
   Reply

   sveiki 🙂 vadinamieji kubikai turi visus medinių virbalų privalumus, plius jie yra tikrai labai patogūs. pradžioje gali būti šiek tik keistas ar neįprastas jausmas laikant juos rankoje, bet po poros eilių einasi kaip iš pypkės. Akys su jais paprastai gula lygiau, asmeniškai esu pastebėjusi, kad su jais man mezginys gaunasi vos vos tankesnis. antravertrus, kitos mezgėjos sako, kaip kaip tik laisviau mezgasi, nei su apvaliais. čia jau matyt kiekvienam savaip 🙂

 6. Alina 6 years ago
  Reply

  Visiškai palaikau nuomonę – su valu man irgi best!!! 😉

 7. Julija 6 years ago
  Reply

  Tobula 🙂

  • Ieva 6 years ago
   Reply

   Ačiū 🙂 vat kaip būna, kai įkvėpimas pagauna 😀

Leave a Comment

Your email address will not be published.