Ką daryti su kraštine akimi?

Toks klausimas tikrai neiškyla mezgant apvaliai, bet kai kalba pasisuka apie mezgimą pirmyn-atgal dažnai susimąstau, o ką gi vis dėlto daryt su ta kraštine akim?

Tiesa, reikia prisipažint, kad kol nebuvau pradėjus megzt iš angliškų aprašymų (ar po teisybei – apskritai megzt iš aprašymų), darydavau, taip kaip buvau išmokyta – pirmą akį nukeldavau, o paskutinę visada megzdavau gerąją. Na ir gaudavosi tokia štai daili pynutė kraštuke:

selvage

 

Kaip ir viskas būtų gerai, bet susidūrus su aprašymais ėmiau pasigest aš tų kraštinių akių… Niekas nekalba, kad kraštams štai +2 akys, į raštą neskaičiuojamos, arba atvirkščiai – specialiai parašyta, kad kraštuose mezgamos selvedge stitches (t.y. pirma akis nukeliama). Ėmė kilt visokiausi įtarimai 😀

Pasižiūrinėjus knygas, pasikonsultavus su Youtube (jis mezgimo klausimais dažnai geriau nei Google), paaiškėjo, kad tos kraštinės akys paprastai yra mezgamos, t.y. niekas nieko nenukėlinėja, o mezga gerosiomis akimis iš gerosios pusės, ir išvirkščiosiomis iš išvirkščiosios. Pamėginau, štai kas gavosi:

knit0edge

Taip, šitokiu būdu tas kraštelis ne toks dailus, BET –  toks būdas turi tikrai nemažai privalumų, lyginant su tuo įprastiniu.

Pagrindinis iš jų – nepalyginamai dailiau susisiuva mezginys, ir siūlė būna iš tiesų praktiškai nematoma. Nagi, pasižiūrėkime. Štai čia susiūti kraštai, kurių pirma akis nukelta:

selvedge1

Ir iš arčiau (tas pats pavyzdukas, tik labai jau spalvos skiriasi priklausomai nuo fotografavimo kampo…):

selvedge2Siūlė lyg ir paslėpta, bet vis tiek aišku, kur ji yra.

O štai čia susiūta lygiai taip pat, tik kraštinės akys buvo išmegztos:

susiusta

Na, ir iš arčiau:

susiuta

Nežinau, kaip Jums, bet man ši siūlė daug labiau nematoma nei pirmoji. Be to, ji  kur kas mažiau matoma ir mezginį ištempus (kairėj – kraštas nukeltom akim, dešinėje – išmegztom):

kartuBeje, jeigu vėliau reikia surinkti kraštines akis, tai kur kas lengviau ir gražiau padaroma, jeigu tos akys yra išmegztos, o ne nukeltos:

pickup

Kairėj pusėj – kraštelis nukeltom akim, surinktos visos akys. Dešinėje – visos kraštinės akys išmegztos, surinktos 3 akys iš 4.

Tiesa, jeigu mezgama ripsu (ar kokiu kitu raštu, kuris sutraukia mezginį), tai tuomet labiau pasiteisina pirmos akies nukėlimas.

O bet tačiau – nutariau, kad nuo šiol visuose mezginiuose (ypač lygiuoju raštu), kuriuos reikės susiūti, kraštinių akių nenukėlinėsiu 🙂 Jei atvirai, iki šiol nepavykdavo dailiai susiųti šoninių siūlų, todėl pirmenybę teikdavau apvaliems mezginiams. Tikiuosi dabar viskas pasikeis 🙂

Dailių visiems mezginių ir kuo gražesnio savaitgalio!

 

 

Related post

8 Comments
 1. Eglė 7 years ago
  Reply

  O vau, kaip gerai, kad atradau jūsų blog’ą 🙂 Buvau sezoninė mezgėja vienai kepurei kasmet, o dabar laukiu leliuko, tai kaip daugelis būsimų mamyčių bandau narplioti megztukus ir kitas grožybes pagal angliškus aprašymus 🙂 O jie šiek tiek skiriasi lyginant su mano mokyklinėm žiniom 🙂 Pirmos akies klausimas mane labai neramino!

  • Ieva 7 years ago
   Reply

   labai džiaugiuosi, kad galėjau padėti! gražių mezginių ir lengvo laukimo 🙂

 2. Judita 7 years ago
  Reply

  Labai smagu pasiskaityti tokius naudingus aprasymus, panaudojau ir “prilipo”. O gal kada, kai turesite laiko, imesite aprasyma, ka Jus darote su viduryje mezginio pasibaigusiu siulu? Kaip prijungti? Kaip graziai ji paslepiate? Gal yra kur kokios pamokeles? Nu man niekad graziai nesigauna 🙁

  • Ieva 7 years ago
   Reply

   Labai smagu, kad Jums pagelbėjo šis mano įrašas 🙂 O klausimą dėl siūlo prijungimo “įsitraukiu į darbotvarkę” 🙂

 3. Anijara 7 years ago
  Reply

  Labai aciu uz pastebejimus! Tikrai labai naudingi!

  • Ieva 7 years ago
   Reply

   Visad prašom 🙂

 4. Alina 8 years ago
  Reply

  Labai naudingi pastebėjimai! Ačiū jums labai už tai!!! Būtinai pritaikysiu savo darbeliuose 😉

  • Ieva 8 years ago
   Reply

   Džiugu, kad galėjau padėti! Bandysiu ir toliau dalintis savais pastebėjimais.

Leave a Comment

Your email address will not be published.